Dela nyhet
Victor Sjöstedt inför Nilsby hemma
Idag, 09:56 0 kommentarer

Ikväll bjuder vi in er alla till ett hett värmlandsderby i Uddeholm Arena när A-laget tar emot Nilsby IK. Vi har fått en pratstund inför matchen med Victor Sjöstedt
Tid: 19:30
Webbsändning: https://play.innebandy.se/hagfors-ibs-div-1/games/g/grxewrel (sändningen börjar kl 19:15)
Mötena med de andra värmlandslagen duggar tätt. Skattkärr i fredags, Nilsby nu och Skoghall nästa vecka. Du som spelat ett otal sådana här matcher, är det fortfarande en lite annan känsla inför dom eller har det blivit lite avtrubbat för dig?
- Nej det är såklart en annan känsla man går in med till dom här matcherna. Det finns ju ett sug att visa att man är det bästa värmländska laget i serien.
I fredags blev det seger mot Skattkärr med 6-3 och skotten på 29-11 talar om en matchbild som Hibs dominerade. Vad säger du om matchen och vad ska ni främst ta med er?
- Nej statistiken ljuger ju verkligen inte, det var ett lag på banan i mina ögon. Segermarginalen borde varit större tycker jag. Det vi kan ta med oss är att vi skapar många bra lägen och även om det kanske går trögt med målskyttet så fortsätter vi mala på tills vi gör de mål som behövs.
Nu väntar Nilsby och många bekanta ansikten i form av f.d. hibs-spelare. Hur är det som målvakt att möta forwards som nyligen var dina lagkamrater?
- Ja det beror ju helt på skulle jag säga, orkar man hålla dom från att göra mål så kan man alltid skicka nån gliring under matchen men skulle man släppa något så är det nog bäst att va tyst!
Ifjol blev det en vinst och en förlust mot Nilsby. Vad minns du från de matcherna?
- Inte mycket om jag ska va ärlig haha, jag minns att vi borde vunnit matchen mot dom borta och att känslan var skön när vi slog dom hemma!
Fyra matcher in på säsongen. Hur ser du på lagets inledningen av serien?
- Jag tycker ändå att vi börjat bra, bättre än jag kanske hade trott. Slår Örebro, borde fått 3 poäng mot Linköping och bud på poäng mot Bergs. Det är ett bra betyg för ett lag som fortfarande håller på att spela ihop sig!
Dennis Larsen gör idag sin 100:e A-lagsmatch. Hur tycker du Dennis utvecklas under de senaste åren när succesivt börjat tillhöra det mer rutinerade gänget i laget?
- Tycker att Dennis under åren sen jag kom tillbaka tagit stora steg. Såg han som en lite blyg spelare när jag kom men nu visar han mer vad han kan göra. Hans poängskörd i början av serien här är ju ett tydligt tecken på det. Det som är roligt med Dennis är att han alltid vill bli bättre och det är något jag värdesätter högt hos en spelare!
Vad slutar matchen? Vem avgör?
- 8-5, "Denko" firar 100 med 2+2, grattis Dennis!
Kommentarer