Dela nyhet
Villis Wånggren flyttas upp till A-truppen
9 feb 2024 0 kommentarer

Villis Wånggren, 17, flyttade upp till Hagfors inför förra säsongen när han började på innebandygymnasiet. Till årets säsong fick han debutera i seniorsammanhang med Edebäck IBF, men efter att ha gjort det bra där och sedan fått chansen i A-laget när det uppstått skador så har sportgruppen nu beslutat att han formellt flyttas upp till A-laget både resterande del av årets säsong och den kommande.
Villis kommer från Bengtsfors och har Billingsfors IBK som moderklubb. Ifjol var en viktig del av det USM-laget som tog sig fram till kvartsfinal vid slutspelet i Falun. I år har han utöver spel i division 1 och 2 även spelat i Juniorallsvenskan, där Hibs leder sin serie.
Först och främst, varmt välkommen upp till A-truppen!
- Tack så mycket!
Hur reagerade du när du fick beskedet att formellt flyttas upp till A-truppen?
- Det var väldigt oväntat eftersom att jag mer har känt mig som en reserv som hoppar in när folk vart skadade, men samtidigt väldigt kul såklart.
Du inledde säsongen i Edebäck och spelade där fram till jul ungefär, det var ju din debut i seniorsammanhang. Hur var det och vad säger du om din egen insats där?
- Det var väldigt kul, de tog hand om mig hur bra som helst. Jag skulle säga att min insats där var bra, jag försökte bara ta åt mig så mycket som möjligt utav seniorspelet och bidrog med det jag kunde.
Det blev några matcher i Hibs under hösten, men framförallt är det efter jul som du vart med kontinuerligt. Hur skiljer sig division 1 från JAS och division 2?
- Det jag skulle säga skiljer sig mest från division 2 och JAS är det fysiska spelet och tempot som är i division 1.
Om du skulle betygsätta din egen insats i A-laget, vad ger du dig själv för betyg på en skala 1-5?
- En stabil 3/5.
Du fick en smäll senast mot Borlänge, hur är status på dig?
- Det går framåt och jag hoppas på att det inte ska vara några problem att spela i helgen.
Om vi blickar lite bortanför året säsong, har du några mål satta för nästa säsong?
- Ett mål är ju såklart att komma till JSM-slutspel. Utöver det vill jag bara spela så mycket som möjligt och ha kul med laget.
Utöver A-lagets jakt på kvalplats så jagar ju även JAS-laget en playoffplats och sedan en biljett till JSM-slutspelet. Vad säger du om er säsong så här långt och chanserna att nå slutspelet?
- Jag tycker ändå vi har gjort en stabil säsong trots att vi kanske inte kommit upp helt i nivå i någon utav matcherna. Men lyckas vi komma igång ordentligt så tror jag inte JSM-slutspelet är så långt borta.
Thomas Gadevall i sportgruppen kring att Villis flyttas upp till A-truppen:
- Vi är många som imponerats över hur snabbt och hur bra som Villis kommit in i spelet i division 1. Han är ännu ett bevis på hur bra vårt samarbete mellan oss, Edebäck och innebandygymnasiet fungerar och att det finns en fungerande trappa. Ser man till Villis kvalitéer så gillar jag framförallt hans respektlösa spel, oavsett om det är JAS, division 2 eller division 1 så vågar han spela sitt spel som är fysiskt, med fart och alltid med viljan att fylla på offensivt. Han tillhör utan tvekan de mest lovande unga backarna i Värmland.
Klara spelare:
Pontus Henriksen - 24/25
Dennis Larsen - 24/25
Måns Michelsson - 24/25
Emil Steorn - 24/25
Wiggo Vestlund - 24/25
Emil Karlsson - 25/26
Victor Sjöstedt - 24/25
Villis Wånggren - 24/25
Kommentarer