Dela nyhet
Jesper Karlsson avslutar säsongen i Karlstad IBF
31 jan 2023 0 kommentarer

Efter helgens matcher står det klart att Hagfors IBS i praktiken är klart för fortsatt spel i division 1 till den nästa säsong. Med det som bakgrund så har Hagfors IBS, Karlstad IBF och Jesper Karlsson kommit överens om att "JK" kommer avsluta säsongen i Allsvenskan med Karlstad.
Karlstad IBF tog kontakt med Hibs sportgrupp för knappt två veckor sedan med en förfrågan om att värva över Jesper Karlsson. Hibs valde då avvakta matcherna mot Hälsinggårdens AIK och LI20 IBF innan man tog beslut i frågan, samt att sportgruppen ville ha en dialog med Jesper själv.
Efter helgens seger med 11-9 mot LI20, som Jesper missade p.g.a. sjukdom, så beslutade Hibs styrelse i samråd med sportgruppen att gå med på Karlstads förfrågan, förutsatt att klubbarna kunde komma överens om det praktiska kring övergången, vilket de gjorde igår, måndag.
- Det har inte varit ett enkelt beslut för oss på något sätt. Inget beslut där vi känt 100% ja eller 100% nej från början. Men det handlar i grunden om en spelare som gjort otroligt mycket för vår förening sedan han gjorde sin första match i våra färger 2009. Så när Jesper uttryckte en önskan att om vi vann mot LI20 att då få avsluta säsongen i Karlstad så vägde förstås tungt, säger Johan Carlsson, i Hibs sportgrupp.
- Vi har haft en bra dialog med Jesper kring detta och landat i att detta är det rätta beslutet utifrån alla parametrar. Vi tror att det är bra för Jesper att få spela på en högre nivå igen under våren, samtidigt som vi känner säkra på att vi är kvar i division 1 och att nu får andra spelare i vår trupp möjligheten att kliva fram och axla ansvaret när vi fortsatt jagar en kvalplats, fortsätter Carlsson.
För trots att Jesper lämnar så går ni för att nå en kvalplats?
- Givetvis gör vi det, ingen tvekan på det från ledningens eller spelarnas sida. Målsättningen från början har varit att hålla sig kvar, men killarna har känt och visat hela säsongen att vi kan komma högre uppe i tabellen. Att Jesper inte finns påverkar inte den ambitionen, visst vi tappar en otroligt bra innebandyspelare. Men som jag var inne på, det skapar också möjlighet för andra att kliva fram, ta ansvar och utvecklas, avslutar Carlsson.
Vi har även fått en pratstund med huvudpersonen själv som säger så kring orsakerna kring klubbytet och även lite om framtiden.
- Jag hade en väldigt tydlig målsättning med Hibs i år. När vi tappade typ tio spelare så kände jag att det alternativet som fanns kvar var att fixa i nytt division 1-kontrakt med Hibs istället för att lämna skutan. Det är ju fixat nu och då känner jag att uppdraget är lite slutfört för min del om man säger så, säger Jesper och fortsätter.
- När denna möjlighet dök upp från Karlstad sida så tyckte jag den var väldigt intressant och jag kände att jag inte ville missa den. Men det var ett väldigt svårt beslut att ta i slutändan, Hibs ligger mig väldigt varmt om hjärtat. Men jag känner att båten flyter stabilt nu och kaptenen kan lämna för denna gång.
- Detta är absolut inget hej då utan på återseende till Hibs! Men jag ser fram emot denna utmaning med Karlstad. Vill även tacka Hibs för att dom har gått med på denna deal och låter mig göra detta, avslutar Jesper.
"JK" återvänder således till Karlstad IBF som han tillhörde under två säsonger mellan 2015-17 innan han 2017 skrev på för Hibs. Han spelade även i Karlstad under säsongen 2012-13.
Kommentarer